Ta strona jest oparta o Spectrum Pro

Genius (System Ekspertowy)Genius
Dynamic Expert System Creator

Oprogramowanie sieciowe ułatwiające proces tworzenia systemów ekspertowych bazujących na warunkach logicznych lub drzewie poleceń.

Systemy ekspertowe (SE) to programy komputerowe mające podejmować decyzje podobne do tych, które wybrałby człowiek. Najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu jest Akinator – Internetowy Geniusz, który po zebraniu od kilku do kilkudziesięciu warunków od użytkownika określa, o jakiej osobie myślimy. Jest to SE typu warunkowego, podający wynik z bazy danych najbardziej zbliżony do podanych wymogów.

System ekspertowy może mieć wiele zastosowań, od ułatwienia procesów reklamacyjnych czy serwisowych po określenie wypłacalności potencjalnego kredytobiorcy.

Zadaniem Genius jest ułatwienie specjalistom stworzenie SE na potrzeby ich działalności. Ułatwia planowanie, wdrożenie i korektę mechanizmów działania, udostępnia integracje zarówno w środowisko WordPress jak i przy współpracy programistów klienta we własne systemy CRM. Dostępy jest także jako moduł Let’s Talk.

Zdając sobie sprawę z tego, że SE oparty o drzewo poleceń jest niezwykle czasochłonnym systemem, który już po 10 pytaniach buduje 1024 możliwe kombinacje odpowiedzi staramy się jak najlepiej rozwijać Genius oparty o warunki logiczne.
W tym schemacie specjaliści muszą korzystać z dwóch rodzajów danych – Warunków oraz Ekwiwalentów. Każdy ekwiwalent zawiera w sobie wszystkie warunki, lecz nie spełnia ich wszystkich. Jeśli system w trakcie szukania odpowiedzi znajdzie jedyny ekwiwalent pasujący do aktualnie zdefiniowanych warunków, uzna go za odpowiedź. Innymi słowy – Genius będzie wyświetlał kolejne pytania do momentu, aż tylko jedna z odpowiedzi będzie do nich pasowała. Proste, prawda?

Genius w akcji możesz zobaczyć w publicznym projekcie stworzonym przez RapidDev na potrzeby młodych ludzi poszukujących pracy lub szkoły – Rekrutrator (w trakcie rozwoju)